Model Number : GP-12VDC-2C54
Certification : CQC
Place of Origin : China
MOQ : 100pcs
Price : negotiable
Payment Terms : Western Union, T/T, L/C
Delivery Time : 5-8days
Packaging Details : standard or customization
Product Name : PCB Mount Power Relay
Contact Number : 2 form C
Contact Rating : 1A1C: 16A/250VAC, 30VDC 2A2C: 8A/250VAC,30VDC
Contact Resistance : ≤ lOOmQ
Shock Resistance : 100m/s2
Weight : 13g
NBC
DPDT DC12V 16A PCB Mount Relay GP-12VDC-2C54 for Smart Sweeper
Description:
GP series PCB mount relay,high density,multiple contact form to option,1A,1C,2A,2C,maximum load current is 16A,can meet different requirements of users.
Feature:
1. Coil voltage can be 5V/6V/9V/12V/24V/48V
2. 0.54W or 0.72W for coil power
Application:
1. Appliances
2. Instrument
Specification:
| Contact Form | 1A, 1C,2A, 2C | |
| Contact Material | AgSnO2 AgCdO | |
| Contact Rating (Resistive) | 1A1C: 16A/250VAC, 30VDC 2A2C: 8A/250VAC,30VDC | |
| Switching Power Max. | 480W 4000VA | |
| Switching Voltage Max. | 30VDC 250VAC | |
| Switching Current Max. | 16A | |
| Endurance | Electrical | 105 |
| Mechanical | 107 | |
Technical Rating
| Insulation Resistance | 100MQ(500VDC)Min. | Item 7 of IEC 255-5 | |
| Dielectric Strength | Between Open Contacts | 1000VAC 50Hz | Item 5 of IEC 255-5 |
| Between Contact and Coil | 2500VAC | Item 6 of IEC 255-5 | |
| Shock Resistance | 100m/s2 | IEC 68-2-27 Test Ea | |
| Vibration Resistance | 10Hz ~ 50Hz double amplitude 1.5mm | ||
| Leading-out Terminal Strength | 10N | ||
| Ambient Temperature | -40°C ~ 85°C | ||
| Relative Humidity | 85% (at40°C ) | ||
| Weight | 13g | ||
Coil Rating
| Coil Voltage(VDC) | Coil Resistance R(1 ± 10%)Q
| Nominal | Max. | ||||||
| 5 | 6.5 | 47/36 | 4.0 | 0.25 | |||
| 6 | 7.8 | 68/50 | 4.8 | 0.30 | |||
3 Measurement and circuit of 16a 12v relay
| Outline Dimensions |
| Bottom View PCB Layout |
| Wiring Diagram ( Bottom View) |
| Engineering Data |
DPDT DC12V 16A PCB Mount Relay GP-12VDC-2C54 For Smart Sweeper Images |